zamknij

Merkury

Wenus

Ziemia

Mars

Jowisz

Saturn

Uran

Neptun

Karły

MARS

Czy chciał(a)byś wspinać się na najwyższą górę w całym Układzie Słonecznym albo zwiedzić największy i najbardziej spektakularny kanion niż jakikolwiek na Ziemi ? Zapraszamy zatem na Górę Olimp, która ma wysokość 27 km oraz do Valles Marineris - kanionu o długości 3800 km i głębokości 8 km, widocznego na zdjęciu jako rysa na powierzchni Marsa. Mars jest około dwa razy mniejszy od Ziemi, możesz zobaczyć go gołym okiem jako pomarańczową "gwiazdę". Jego powierzchnia jest czerwona z powodu pokrywających go tlenków żelaza (czyli rdzy), nosi ślady erozji wodnej oraz ślady aktywności wulkanicznej. Ma czapy polarne na biegunach złożone z zamarzniętego dwutlenku węgla i rzadką atmosferę ciśnieniu odpowiadającej naszej na wysokości 35 km. Z powodu większej odległości od Słońca jest na nim dwa razy ciemniej niż na Ziemi. Ma około 3 razy mniejszą grawitację niż na Ziemi - skakałoby się tam zatem 3 razy wyżej.

Ma 2 księżyce. Są małymi blokami skalnymi, wyglądają jak asteroidy złapane przez grawitację Marsa. Najedź na miniaturkę !


Jeden z 2 księży-
ców Marsa

Mars jest widoczny jako fragment dużej kuli po prawej. Proporcje wielkości księżyców i planety są zachowane. Nie zachowano proporcji w odległości między poszczególnymi księżycami i planetą macierzystą , aczkolwiek księżyce ułożone są w kolejności   od  najdalszego   do  najbliższego  planety.
Nazwa: Deimos
Średnica: 15 km
Średnia odległość od planety: 23.500 km
Wygląda jak asteroida przyciągnięta przez grawitację Marsa

Nazwa: Fobos
Średnica: 27 km
Średnia odległość od planety: 9.380 km
Jedyny księżyc w Układzie Słonecznym, który położony jest
tak blisko swojej macierzystej planety

Mars
Odległość od Słońca: ~ 228 milionów kilometrów
Średnica planety: 6.790 km
Czas obrotu wokół własnej osi: 24,6 godzin
Czas obrotu wokół Słońca: 687 dni
Strona główna Planety KsiężyceDane Ocena strony