zamknij

Merkury

Wenus

Ziemia

Mars

Jowisz

Saturn

Uran

Neptun

Karły

ZIEMIA

Znasz ją najlepiej. W odległości od Słońca trzecia i jedyna jak dotąd planeta, na której istnieje życie, aczkolwiek nie jedyne miejsce, gdzie można spotkać wodę. Jest największą planetą w swojej grupie - to znaczy w grupie tzw. planet wewnętrznych (Merkury, Wenus, Ziemia, Mars). Większe (i to znacznie) są od niej tylko tzw. gazowe olbrzymy. Posiada atmosferę sto razy gęstszą od atmosfery Marsa i sto razy rzadszą od atmosfery Wenus. Planeta zawdzięcza swój niebieski kolor obecności wody i tlenu. Oceany zajmują 2/3 jej powierzchni. Odległość Ziemi od Słońca wynoszącą w przybliżeniu 149,6 milionów kilometrów nazywamy jednostką astrono- miczną (AU). Międzynarodowa Stacja Kos- miczna, wahadłowce i inne satelity aby krążyć wokół Ziemi i nie spaść muszą lecieć z prędkośćią ponad 28000 km/h (tzw. pierwsza prędkość kosmiczna, jest zależna od wysokości). Przy tej prędkości siła odśrodkowa - taka jak na karuzeli lub za- kręcie równoważy siłę grawitacji.

Ma 1 księżyc. Na obrazku pokazana jest niewidoczna dla nas strona Księżyca z małym tzw. Morzem Moskiewskim pośrodku. Różnica wielkości Ziemi i Księżyca jest taka jak na obrazku. Żeby zachować właściwą odległość Księżyc na tym obrazku powinien być oddalony od Ziemi 2 metry! Najedź na miniaturkę!Nazwa: Księżyc
Średnica: 3.476 km
Średnia odległość od planety: 363.406 km
Zdjęcie poniżej zostało zrobione z odległości 3,5 mln km. Zwróć uwagę na odległość Księżyca od Ziemi (szukaj słabego punktu)

Ziemia
Odległość od Słońca: ~ 149,6 milionów kilometrów
Średnica planety: 12.756 km
Czas obrotu wokół własnej osi: 23h56min
Czas obrotu wokół Słońca: 365,25 dni
Strona główna Planety KsiężyceDane Ocena strony